Pojęcie i wykorzystywanie technologii trójwymiarowej (3D) znane jest od wielu lat. Jest to pojęcie dość złożone i skomplikowane. Upraszczając możemy powiedzieć, że każdy punkt w przestrzeni trójwymiarowej posiada swoje współrzędne. Przestrzeń trójwymiarowa to inaczej dowolna przestrzeń liniowa o trzech wymiarach. Technologię trójwymiarową stosuje się w wielu dziedzinach. Możemy spotkać się z nimi przy produkcji filmów 3D, grafikach komputerowych, obrazach, a w obecnych czasach coraz częściej w druku 3D i makietach. Technologia ta pozwala nam na wyobrażenie sobie np. obrazu pod każdym kątem. Możemy dzięki temu zobaczyć dany produkt z różnych perspektyw. Ogromne zastosowanie widoku trójwymiarowego możemy zauważyć podczas projektowania domów, wnętrz czy dużej infrastruktury i całych osiedli. Do prezentacji takich przedsięwzięć stosuje się makiety. Czym są wirtualne makiety i do czego służą?

Wirtualna makieta

Aby lepiej przybliżyć ten temat, jako przykład weźmy nowe osiedle bloków. W dzisiejszych czasach na każdym kroku liczy się czas, a im szybciej zostaną sprzedane mieszkania w nowym osiedlu, tym szybciej inwestor otrzyma włożone w budowę osiedla pieniądze. Ale jak sprzedać mieszkanie, skoro jeszcze go nie ma lub nie jest dokończone? Z pomocą przychodzą tutaj wirtualne makiety. Jest to prezentacja w technologii 3D dokończonego projektu danego bloku, domu czy mieszkania. Podczas wykonania takiej prezentacji możemy w programie zaprojektować gotowy wygląd osiedla czy konkretnego mieszkania z odwzorowaniem wielkości pomieszczeń, zastosowanymi kolorami ścian czy meblami. Wirtualna makieta pozwala również dodać symulację okolicznego ruchu pieszych, rowerzystów czy samochodów, dzięki czemu możemy zobaczyć jak będzie wyglądał nasz spacer po nowym osiedlu. Możemy również “chodzić” po nowym mieszkaniu, zobaczyć pod różnymi kątami jak wygląda z danej perspektywy układ mebli czy widok zza okna. Takie rozwiązania zdecydowanie przyspieszają sprzedaż nowych mieszkań, ponieważ kupujący nie widzi tylko kartki z czarno-białym projektem i naniesionymi wymiarami pomieszczeń, a gotowe, kolorowe, trójwymiarowe mieszkanie ze wszystkimi jego elementami. Jest to również duże ułatwienie w przypadku prób znalezienia idealnego rozstawienia mebli w danym pomieszczeniu. Podczas tworzenia i oglądania takiej makiety istnieje również możliwość zmiany pory dnia, a co za tym idzie również wyglądu mieszkania podczas zmiany barwy naturalnego oświetlenia słonecznego. Możemy również zapalać światło w pomieszczeniach i sprawdzić, czy dane źródło jest wystarczające względem kubatury oraz jak zmienia się estetyczna strona projektu.

Do czego służą wirtualne makiety?

Wyżej pokrótce zostało to już wspomniane. Głównym zadaniem wirtualnych makiet jest prezentacja inwestycji dla potencjalnego kupującego, ale także dla projektanta, który może upewnić się dzięki takiemu podglądowi czy dany projekt jest dobrze rozrysowany, a może jednak lepiej będzie przesunąć wejście lub jakiś mebel w inną stronę. Zaletą takiego rozwiązania jest również multimedialność. Projekt takiej prezentacji można przedstawić na komputerze w biurze lub wysłać do klienta w formie filmiku. Dzięki tej propozycji proces projektowania, budowy i sprzedaży danej inwestycji jest dużo szybszy i wygodniejszy dla wielu osób na poszczególnych etapach inwestycji. Warto więc zainwestować i zlecić firmie stworzenie takiej prezentacji. Twoja oferta nabierze prestiżu, a klient będzie miał możliwość dokonania w pełni świadomego wyboru.